KATEGORIE
Strona główna » Zmiany związane SUP od 1 stycznia 2024 r.

Zmiany związane SUP od 1 stycznia 2024 r.

Zmiany związane z dyrektywa (single use plastic) - SUP od 1 stycznia 2024 r.Z 1 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie, wg którego m.in. przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych są zobowiązani do pobierania dodatkowych opłat od klientów za jednorazowe opakowania. Opłaty te będą musiały być przekazane na rachunki urzędów marszałkowskich.

Zgodnie z rozporządzeniem, które wchodzi w życie 1 stycznia, w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka, taka opłata wyniesie 20 groszy netto od sztuki. Z kolei w przypadku pojemników (z pokrywką lub bez) stosowanych do żywności, która przeznaczona jest np. do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wyniesie 25 groszy netto.

Zgodnie z Art. 3b. 1.: “Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach, zwanej dalej “opłatą”.


W związku z powyższym wysokość opłaty konsumenckiej za każdą sztukę opakowania jednorazowego z tworzywa sztucznego wynosi: 

1). 0,20 zł – w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
2). 0,25 zł – w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

a) przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
b) zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz
c) gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie

– w tym pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem
pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.


Jednak nasi dostawcy - producenci opakowań zapewniają nas, że artykuły z tworzyw sztucznych wyprodukowane przez nich są wielokrotnego użytku i otrzymały pozytywne oceny w testach pod kątem wytrzymałości w mechanicznych zmywarkach - 125 cykli testowych w temperaturze 65°C. Testy zostały przeprowadzone w oparciu o normy EN 12875-1 oraz 12875-2Naczynia oraz opakowania wielorazowe zaprojektowana zgodnie z założeniami Gospodarki o obiegu zamkniętym. Zostały stworzone z myślą o profesjonalistach z branży Horeca (hotelarstwo, restauracje, catering) w prosty sposób możecie znaleźć w kategorii:

Dyrektywa Single Use Plastic (SUP) - ograniczanie plastiku - krótki film:
 

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 

ZOBACZ JAK OCENIAJĄ NAS KLIENCI
KLIENCI OCENIAJĄ NAS NA:5,0
Marcin Kostrzewa09-05-2016
Super sklep sprawna szybka obsługa.
Krzysztof09-10-2018
szybka obsługa, produkty super jakości
Bartłomiej16-03-2021
Wspaniała obsługa, zawsze wszystko na czas, a nawet szybciej ;) Bardzo polecam Marte opakowania, jestem mega zadowolony.
Jacek23-05-2019
super produkty,dobre ceny, zgodnie z opisem, szybko, wszystko ok.
ZOBACZ WSZYSTKIE NASZE OPINIE
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu